ILO w Rybniku



 

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR I IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH


ul. Tadeusza Kościuszki 41

44-200 Rybnik

 

 

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich istnieje od 1922 roku i jest najstarszą polską szkołą średnią na ziemi rybnicko-wodzisławskiej. Od kilkunastu lat jest członkiem elitarnego Towarzystwa Szkół Twórczych.  

 

 



 

 

Miarą sukcesów uczniów i nauczycieli jest ogólnopolski ranking szkół średnich, wg którego I LO jest najlepszą szkołą w okręgu rybnickim. Do tak wysokiej lokaty przyczynia się wysoki poziom nauczania, możliwość rozwijania zainteresowań i pogłębiania zdobytej na lekcjach wiedzy. W szkole działają koła olimpijskie, sportowe, komputerowe, klub europejski, chór szkolny. 

 

 

 

 

Przez długie lata nad szkołą sprawowali opiekę: 




Obecna dyrekcja szkoły w składzie:

mgr Tadeusz Chrószcz - dyrektor
mgr Maria Mrozek - wicedyrektor
mgr Dariusz Wantulok - wicedyrektor



Nasi uczniowie aktywnie angażują się w działalność Ruchu Młodych Demokratów - biorą udział w debatach oksfordzkich. Szkoła współpracuje z władzami miasta i organizacjami lokalnymi: RCK, Biblioteką Miejską, LOP, Urzędem Pracy, Muzeum w Rybniku.

Organizujemy wymiany młodzieżowe z Danią, Niemcami i Francją. Corocznie w letnie wakacje młodzież ma okazję wyjazdu na zagraniczne trampingi (zorganizowano już m. in. wyjazdy na Korsykę i Sardynię, do Skandynawii, Włoch, Grecji, Chorwacji, Szkocji, Irlandii, Portugalii).



Dumą szkoły jest chór "Bel Canto" zajmujący czołowe miejsca w przeglądach i festiwalach. W bieżącym roku 2013 chór będzie obchodził jubileusz dwudziestopięciolecia działalności. 




 

 




Festiwal Teatrów w Języku Angielskim 


Zadaniem uczestników jest stworzenie przedstawienia nie dłuższego niż 15 minut, w grupie do 15 osób. Pomysły są przeróżne, co roku po raz kolejny można podziwiać kreatywne podejście młodzieży do sztuki. Szczególną popularnością cieszą się motywy mitów i baśni, a także elementy science fiction. Niektórzy wyśmiewają stereotypy, inni zaś skupiają się na poważniejszych tematach, takich jak śmierć, czy rola kobiet kiedyś i dziś.






 


Tegoroczny, organizowany po raz dziewiętnasty w naszej szkole, Festiwal Teatrów w Języku Angielskim zakończył się sukcesem gospodarzy. Pierwsze miejsce zajęła klasa 1f, która zaprezentowała spektakl pt. „All That Glitters Is Not Gold”. Opiekunem zwycięskiego zespołu była Joanna Pawela. Najlepszą aktorką festiwalu została Joanna Szarblewska z ZSO w Żorach, a wśród aktorów zwyciężyli Jakub Gola z ZSO w Żorach i Jakub Zimon z I LO w Rybniku.



















 Młodych aktorów oceniało jury w składzie:
- Eric Young – Kanadyjczyk, lektor j. ang. w szkole językowej Britannia, pasjonat teatru,

- Katarzyna Couchman – szefowa i lektor j. ang. w szkole językowej Britannia,

- Katarzyna Wróbel – doradcza metodyczny i nauczyciel j. ang.,
- Anna Wiśniewska – konsultant metodyczny wydawnictwa językowego Pearson,
- Małgorzata Koczenasz – konsultant metodyczny wydawnictwa językowego Express Publishing,
- Grzegorz Górnik - lektor j. ang. i właściciel księgarni językowej GREG.






  






Wigilia Międzynarodowa

 



Co roku w naszej szkole ma miejsce tradycyjna Wigilia Międzynarodowa. W czasie jej trwania uczniowie zaznajamiają się ze świątecznymi tradycjami różnych krajów i regionów. Impreza rozpoczyna się od złożenia sobie serdecznych życzeń świątecznych i wspólnego kolędowania wraz z chórzystami z Bel Canto. Później zebrani wysłuchują interesujących prezentacji poszczególnych krajów, a po ich zakończeniu nadchodzi czas na prawdziwą ucztę. Wszyscy mają okazję skosztować regionalnych potraw i deserów przygotowanych przez uczniów.


















Kinomaniak

 

Młodzież stawia czoła testowi pisemnemu, a następnie najlepsze pary sprawdzają swą wiedzę w  części finałowej, w której pytania zadają członkowie jury – filmoznawcy, przedstawiciele Klubu Filmu Niezależnego oraz Adam Doliba (organizator konkursu, nauczyciel w I LO). Wszyscy biorą również udział w ciekawej projekcji filmowej. Uczniowie mierzą się również z muzyką filmową. Trzeba odgadnąć, z jakiego filmu pochodzi dany fragment muzyczny. Ponadto zadaniem finalistów jest udział w kalamburach – jedna osoba z pary musi w minutę pokazać swojemu partnerowi tytuł wylosowanego filmu, co sprawia dużo zabawy.











„Jestem zadowolony, że „Kinomaniak” każdego roku cieszy się sporym zainteresowaniem rybnickiej młodzieży. Siódma edycja imprezy utrwaliła mnie w przekonaniu, że warto angażować się w tego typu przedsięwzięcia. Co roku organizacja „Kinomaniaka” sprawia mi sporo satysfakcji i już nie umiem się doczekać następnej edycji imprezy, na którą w kolejnym roku szkolnym serdecznie zapraszam młodzież rybnickich szkół ponadgimnazjalnych” – powiedział Adam Doliba.








Laureaci „Kinomaniaka” otrzymują nagrody w postaci wejściówek do kina, książek o tematyce filmowej, płyt DVD i gadżetów filmowych.











Konkurs Recytatorski Poezji Metafizycznej

  

Organizatorami konkursu są Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wiśle. Komitet organizacyjny tworzą Bogumiła Chmiest, Renata Mordak, Stanisław Kucharczak i Ks. Waldemar Szajthauer. Finał konkursu tradycyjnie organizowany jest w auli Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Rudzkiej. 









Przewodniczący jury, Tadeusz Sławek podkreśla znaczenie konkursu, który dba o kulturę słowa wśród młodych ludzi.  






Każdego roku na imprezę zapraszani są najznakomitsi goście specjalni jak Iwona Loranc, Janusz Zakrzeński, Laura Łącz, czy Andrzej Lampert. 



 
 


 


 




 


2 komentarze:

  1. Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisane.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie samych szkół w Rybniku jest kilka i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Ja po przejrzeniu strony https://earlystage.pl/pl/szkola/rybnik już teraz nawet wiem do jakiej szkoły językowej na angielski mam wysłać moje maluchy.

    OdpowiedzUsuń